Ungdomens 10mila, Totalresultat

2016-08-05 - 2016-08-06

HD18  
Pl Nr-lapp Lag/Tävlande Str tid Str pl Str tid+ V pl V +/- Totaltid Tid+
1 2 Tampereen Pyrintö 1           293:22 0:00
  (1) Taavi Mustajoki 41:57 20 2:17 20 0 41:57 2:17
  (2) Leo Matinheikki 42:17 12 2:58 4 -16 84:14 0:12
  (3) Konsta Pitkänen 29:35 16 3:56 7 +3 113:49 3:30
  (4) Mikko Eerola 39:54 4 2:25 6 -1 153:43 0:26
  (5) Arttu Vesterinen 15:30 1 0:00 1 -5 169:13 0:00
  (5) Akseli Konttila 17:02 2 1:32   0 170:45 0:00
  (5) Kiri Huhtanen 17:37 6 2:07   0 171:20 0:00
  (6) Juha Lilja 15:02 1 0:00 1 0 184:15 0:00
  (7) Akseli Kauppi 16:31 3 0:38 1 0 200:46 0:00
  (8) Lasse Viilo 26:02 3 2:00 1 0 226:48 0:00
  (9) Konsta Puranen 23:28 1 0:00 1 0 250:16 0:00
  (10) Teemu Eerola 43:06 4 0:50 1 0 293:22 0:00
 
2 49 Nydalens SK 1           300:09 6:47
  (1) Jørgen Wulfsberg 42:04 21 2:24 21 0 42:04 2:24
  (2) Elias Jonsson 42:35 15 3:16 6 -15 84:39 0:37
  (3) Sam Lunøe 27:42 7 2:03 4 -2 112:21 2:02
  (4) Eirik Langedal Breivik 40:56 5 3:27 1 -3 153:17 0:00
  (5) Anders Håvard Larsen 17:25 3 1:55 2 +1 170:42 1:29
  (5) Kasper Bakken Ulseth 17:26 4 1:56   0 170:43 1:29
  (6) Gaute Bergan 20:03 22 5:01 3 +1 190:45 6:30
  (7) Teodor Mo Hjelseth 17:29 8 1:36 3 0 208:14 7:28
  (8) Jostein Tandberg 24:02 1 0:00 2 -1 232:16 5:28
  (9) Gjermund Tørnqvist Halden 23:39 4 0:11 2 0 255:55 5:39
  (10) Lukas Liland 44:14 5 1:58 2 0 300:09 6:47
 
3 4 Helsingin Suunnistajat 1           300:26 7:04
  (1) Lauri Syrjäläinen 40:02 5 0:22 5 0 40:02 0:22
  (2) Miika Tala 44:08 21 4:49 3 -2 84:10 0:08
  (3) Matias Salonen 26:11 2 0:32 2 -1 110:21 0:02
  (4) Topias Niemi 43:20 10 5:51 5 +3 153:41 0:24
  (5) Henri Malmberg 17:48 8 2:18 4 -1 171:29 2:16
  (5) Anton Hamppu 18:19 9 2:49   0 172:00 2:16
  (5) Väinö Ristimäki 19:57 32 4:27   0 173:38 2:16
  (6) Paavo Heinonen 16:31 2 1:29 2 -2 188:00 3:45
  (7) Atte Ikola 17:28 7 1:35 2 0 205:28 4:42
  (8) Leevi Väisänen 28:40 19 4:38 3 +1 234:08 7:20
  (9) Ville Mannonen 24:02 6 0:34 3 0 258:10 7:54
  (10) Tuomas Heikkilä 42:16 1 0:00 3 0 300:26 7:04
 
4 3 MS Parma 1           307:22 14:00
  (1) Rasmus Ekström 40:35 14 0:55 14 0 40:35 0:55
  (2) Eero Lapila 44:36 25 5:17 8 -6 85:11 1:09
  (3) Aleksi Hellman 30:15 22 4:36 9 +1 115:26 5:07
  (4) Aaro Julkunen 38:13 3 0:44 4 -5 153:39 0:22
  (5) Jussi Ankelo 17:44 7 2:14 3 -1 171:23 2:10
  (5) Samuli Rousku 19:35 26 4:05   0 173:14 2:10
  (5) Sami Karru 19:54 30 4:24   0 173:33 2:10
  (6) Aleksi Karttila 20:47 30 5:45 5 +2 192:10 7:55
  (7) Niklas Ekström 17:53 12 2:00 5 0 210:03 9:17
  (8) Konsta Piironen 25:53 2 1:51 4 -1 235:56 9:08
  (9) Aleks Hiidenhovi 23:53 5 0:25 5 +1 259:49 9:33
  (10) Akseli Ruohola 47:33 10 5:17 4 -1 307:22 14:00
 
5 70 Växjö OK / Bredaryds SOK 1           307:32 14:10
  (1) Emil Auselius 42:49 28 3:09 28 0 42:49 3:09
  (2) Gustav Runefors 41:51 9 2:32 7 -21 84:40 0:38
  (3) Axel Elmblad 25:39 1 0:00 1 -6 110:19 0:00
  (4) Isac Ericsson 43:06 9 5:37 3 +2 153:25 0:08
  (5) Linnea Skalberg 19:49 29 4:19 5 +2 173:14 4:01
  (5) Maja Porle 20:23 41 4:53   0 173:48 4:01
  (5) Alicia Lundgren 20:38 43 5:08   0 174:03 4:01
  (6) Anton Gunnarsson 18:18 4 3:16 4 -1 191:32 7:17
  (7) Hugo Ericsson 16:48 5 0:55 4 0 208:20 7:34
  (8) Erik Åkesson 27:46 11 3:44 5 +1 236:06 9:18
  (9) Filip Trofast 23:32 2 0:04 4 -1 259:38 9:22
  (10) Lukas Lundgren 47:54 11 5:38 5 +1 307:32 14:10
 
6 61 Tullinge SK 1           309:19 15:57
  (1) Albin Andersson 44:11 31 4:31 31 0 44:11 4:31
  (2) Ruben Bryngelsson 44:27 24 5:08 20 -11 88:38 4:36
  (3) Oskar Forsberg 27:52 8 2:13 15 -5 116:30 6:11
  (4) Victor Imark 41:50 6 4:21 9 -6 158:20 5:03
  (5) Lukas Arkäng 18:51 15 3:21 9 0 177:11 7:58
  (5) Hampus Hatlen 19:09 18 3:39   0 177:29 7:58
  (5) Arvid Myrberger 27:13 121 11:43   0 185:33 7:58
  (6) Alfred Längheim 20:58 33 5:56 8 -1 198:09 13:54
  (7) Olle Berggren 16:26 2 0:33 7 -1 214:35 13:49
  (8) Josef Koci 26:46 8 2:44 7 0 241:21 14:33
  (9) Ondrej Vystavel 24:56 8 1:28 7 0 266:17 16:01
  (10) Simon Imark 43:02 3 0:46 6 -1 309:19 15:57
 
7 5 IF Hagen 1           310:31 17:09
  (1) Marcus Carlsson 44:14 32 4:34 32 0 44:14 4:34
  (2) Carl Holmberg 44:07 20 4:48 19 -13 88:21 4:19
  (3) Albin Alsiö 27:09 5 1:30 11 -8 115:30 5:11
  (4) Daniel Bogren 37:52 2 0:23 2 -9 153:22 0:05
  (5) Per Hedman 21:26 62 5:56 6 +4 174:48 5:35
  (6) Johan Holmberg 19:30 17 4:28 6 0 194:18 10:03
  (7) Anton Carlsson 15:53 1 0:00 6 0 210:11 9:25
  (8) Hampus Nyström 26:06 4 2:04 6 0 236:17 9:29
  (9) Oscar Stomberg 29:47 19 6:19 6 0 266:04 15:48
  (10) Olle Hedman 44:27 6 2:11 7 +1 310:31 17:09
 
8 8 Stora Tuna OK 1           313:49 20:27
  (1) Viktor Barkegren 44:43 36 5:03 36 0 44:43 5:03
  (2) Viktor Svensk 39:19 1 0:00 1 -35 84:02 0:00
  (3) Sofia Eriksson 29:22 13 3:43 6 +5 113:24 3:05
  (4) Henning Sjökvist 43:42 12 6:13 8 +2 157:06 3:49
  (5) Henrik Norgren 20:15 36 4:45 10 +2 177:21 8:08
  (5) Albin Köpman 24:28 92 8:58   0 181:34 8:08
  (5) Jakob Carlsson Ej start       0   8:08
  (6) Astrid Norgren 22:38 39 7:36 9 -1 199:59 15:44
  (7) Moa Birkebæk 20:45 33 4:52 10 +1 220:44 19:58
  (8) Tilda Östberg 26:32 5 2:30 8 -2 247:16 20:28
  (9) Mattias Östberg 23:33 3 0:05 8 0 270:49 20:33
  (10) Jesper Svensk 43:00 2 0:44 8 0 313:49 20:27
 
9 9 IK Hakarpspojkarna 1           319:02 25:40
  (1) Emil Öhlund 42:40 24 3:00 24 0 42:40 3:00
  (2) Lukas Granstedt 43:06 17 3:47 12 -12 85:46 1:44
  (3) Viktor Ossiansson 29:40 19 4:01 9 -3 115:26 5:07
  (4) Andreas Gustafsson 43:04 8 5:35 10 +1 158:30 5:13
  (5) Mattias Öhlund 18:31 10 3:01 7 -3 177:01 7:48
  (5) Albin Hjellström 18:59 16 3:29   0 177:29 7:48
  (5) Filip Janeke 28:45 139 13:15   0 187:15 7:48
  (6) Gustav Hjellström 23:08 42 8:06 10 +3 200:09 15:54
  (7) Erik Ling 20:29 30 4:36 9 -1 220:38 19:52
  (8) Viktor Gunnarsson 26:41 6 2:39 9 0 247:19 20:31
  (9) Jakob Ingström 26:11 12 2:43 9 0 273:30 23:14
  (10) Emil Björnlinger 45:32 8 3:16 9 0 319:02 25:40
 
10 12 OK Ravinen 1           328:42 35:20
  (1) Hannes Svahn 46:19 44 6:39 44 0 46:19 6:39
  (2) Axel Granqvist 42:26 13 3:07 22 -22 88:45 4:43
  (3) Lukas Hellgren 30:49 27 5:10 20 -2 119:34 9:15
  (4) Albin Andersson 47:32 20 10:03 15 -5 167:06 13:49
  (5) Hannes Mogensen 20:22 40 4:52 14 -1 187:28 18:15
  (5) Martin Rinnbäck 20:51 49 5:21   0 187:57 18:15
  (5) Erik Lundquist 21:20 57 5:50   0 188:26 18:15
  (6) Melker Hörnfeldt 18:19 5 3:17 12 -2 205:47 21:32
  (7) Viggo Klasson 18:16 15 2:23 11 -1 224:03 23:17
  (8) Kasper Fransson 27:19 10 3:17 11 0 251:22 24:34
  (9) Viktor Wohlgemuth 28:33 16 5:05 11 0 279:55 29:39
  (10) Erik Herne 48:47 12 6:31 10 -1 328:42 35:20
 
11 6 Eksjö SOK 1           330:01 36:39
  (1) Hugo Djurstedt 44:24 34 4:44 34 0 44:24 4:44
  (2) Tino Polsini 39:44 3 0:25 2 -32 84:08 0:06
  (3) Simon Freyland 26:34 3 0:55 3 +1 110:42 0:23
  (4) Timo Suter 43:33 11 6:04 7 +4 154:15 0:58
  (5) Gustav Wärnsberg 22:53 77 7:23 8 +1 177:08 7:55
  (6) Oskar Svahn 18:47 9 3:45 7 -1 195:55 11:40
  (7) Simon Svahn 19:07 21 3:14 8 +1 215:02 14:16
  (8) Mattis Persson 33:03 38 9:01 10 +2 248:05 21:17
  (9) Hugo Jakobsson 28:28 15 5:00 10 0 276:33 26:17
  (10) Jakob Wolfram 53:28 19 11:12 11 +1 330:01 36:39
 
12 13 OK Tyr / Kils OK 1           330:26 37:04
  (1) Oskar Nyman 42:44 26 3:04 26 0 42:44 3:04
  (2) Viktor Skoog 42:52 16 3:33 10 -16 85:36 1:34
  (3) Samuel Axelson 33:00 46 7:21 19 +9 118:36 8:17
  (4) Lukas Olm 50:13 31 12:44 16 -3 168:49 15:32
  (5) Richard Take 18:37 11 3:07 13 -3 187:26 18:13
  (5) Fredrik Hane 18:46 12 3:16   0 187:35 18:13
  (5) Tobias Hällman 25:39 102 10:09   0 194:28 18:13
  (6) Anton Uller 20:37 29 5:35 14 +1 208:03 23:48
  (7) Gustav Perman 16:36 4 0:43 13 -1 224:39 23:53
  (8) Mattias Hane 28:04 15 4:02 12 -1 252:43 25:55
  (9) Jonathan Uller 32:25 27 8:57 12 0 285:08 34:52
  (10) Andreas Uller 45:18 7 3:02 12 0 330:26 37:04
 
13 10 OK Kolmården 1           344:54 51:32
  (1) Marcin Biederman 46:46 49 7:06 49 0 46:46 7:06
  (2) Arvid Westerberg 41:05 6 1:46 17 -32 87:51 3:49
  (3) Emil Ljungemyr 27:19 6 1:40 8 -9 115:10 4:51
  (4) Leo Johansson 57:27 51 19:58 24 +16 172:37 19:20
  (5) Josef Johansson 17:35 5 2:05 19 -5 190:12 20:59
  (5) Carl Hedegård 23:28 82 7:58   0 196:05 20:59
  (6) Erik Johnsson 23:27 45 8:25 22 +3 213:39 29:24
  (7) Joel Sjödin 18:38 18 2:45 18 -4 232:17 31:31
  (8) Gustaf Hedegård 31:46 35 7:44 22 +4 264:03 37:15
  (9) Simon Johansson 24:43 7 1:15 14 -8 288:46 38:30
  (10) Kacper Kuca 56:08 23 13:52 13 -1 344:54 51:32
 
14 21 SK Uusi 1           345:19 51:57
  (1) Benjamin Lamberg 44:50 37 5:10 37 0 44:50 5:10
  (2) Tommi Hakuli 40:55 5 1:36 11 -26 85:45 1:43
  (3) Simon Krekels 32:22 43 6:43 18 +7 118:07 7:48
  (4) Wout Keuppens 56:01 46 18:32 29 +11 174:08 20:51
  (5) Miel Deferme 19:31 24 4:01 25 -4 193:39 24:26
  (5) Thibaut Smeets 19:55 31 4:25   0 194:03 24:26
  (5) Lennart Gheysels 20:48 46 5:18   0 194:56 24:26
  (6) Teo Kettunen 25:23 57 10:21 33 +8 219:02 34:47
  (7) Eemeli Saukkonen 18:29 17 2:36 28 -5 237:31 36:45
  (8) Jens Van Lommel 30:23 27 6:21 26 -2 267:54 41:06
  (9) Antton Koivisto 26:07 11 2:39 20 -6 294:01 43:45
  (10) Klaas Mellebeek 51:18 15 9:02 14 -6 345:19 51:57
 
15 1 Espoon Suunta 1           345:31 52:09
  (1) Alvar Palmen 42:47 27 3:07 27 0 42:47 3:07
  (2) Vilppu Viinikainen 51:24 49 12:05 43 +16 94:11 10:09
  (3) Sami Raitola 30:39 26 5:00 37 -6 124:50 14:31
  (4) Lauri Heinaro 45:47 15 8:18 20 -17 170:37 17:20
  (5) Lauri Puupponen 18:49 13 3:19 18 -2 189:26 20:13
  (6) Antti Sorsa 20:21 27 5:19 16 -2 209:47 25:32
  (7) Mikko Määttälä 21:34 38 5:41 16 0 231:21 30:35
  (8) Emil Laaksonen 31:42 34 7:40 18 +2 263:03 36:15
  (9) Mikko Tervakangas 25:45 10 2:17 15 -3 288:48 38:32
  (10) Mikael Rautio 56:43 25 14:27 15 0 345:31 52:09
 
16 71 Jönköpings/Bottnaryd/Norrvirdarna           346:34 53:12
  (1) Eric Rosjö 39:49 3 0:09 3 0 39:49 0:09
  (2) Filip Rosjö 49:39 42 10:20 25 +22 89:28 5:26
  (3) Elias Andersson 32:26 44 6:47 21 -4 121:54 11:35
  (4) Arvid Claesson 42:28 7 4:59 12 -9 164:22 11:05
  (5) Ida Rosjö 23:58 86 8:28 16 +4 188:20 19:07
  (5) Nora Andersson 28:11 128 12:41   0 192:33 19:07
  (5) Ella Ingström 39:59 156 24:29   0 204:21 19:07
  (6) Gabriel Claesson 20:00 20 4:58 15 -1 208:20 24:05
  (7) Olivia Grönkvist 26:25 58 10:32 24 +9 234:45 33:59
  (8) Benjamin Claesson 28:14 16 4:12 17 -7 262:59 36:11
  (9) Adam Löfström 30:45 23 7:17 19 +2 293:44 43:28
  (10) Victor Hansson 52:50 17 10:34 16 -3 346:34 53:12
 
17 51 OK Södertörn 1           347:45 54:23
  (1) Linus Backlund 46:45 48 7:05 48 0 46:45 7:05
  (2) Georg Eklöw 41:54 10 2:35 21 -27 88:39 4:37
  (3) Filip Möller 27:04 4 1:25 12 -9 115:43 5:24
  (4) Hugo Lindbärg 48:43 25 11:14 13 +1 164:26 11:09
  (5) Ludvig Sigrand 23:33 84 8:03 15 +2 187:59 18:46
  (5) Melvin Jakobsson 24:13 88 8:43   0 188:39 18:46
  (5) Niklas Erlandsson Ej start       0   18:46
  (6) Andreas Magnvall 23:47 50 8:45 20 +5 211:46 27:31
  (7) Simon Österling 18:12 13 2:19 15 -5 229:58 29:12
  (8) Axel Kudinoff 29:04 21 5:02 15 0 259:02 32:14
  (9) Olof Lissmats 34:33 38 11:05 18 +3 293:35 43:19
  (10) Mattias Ivares 54:10 20 11:54 17 -1 347:45 54:23
 
18 26 Falköping/Mullsjö/Skogsstj./Ulricehamn           348:09 54:47
  (1) William Lundstedt 40:14 8 0:34 8 0 40:14 0:34
  (2) Hugo Ström 51:16 48 11:57 32 +24 91:30 7:28
  (3) Hanna Mårtensson 31:01 29 5:22 25 -7 122:31 12:12
  (4) Alfred Pettersson 50:03 29 12:34 23 -2 172:34 19:17
  (5) Lukas Magnerfelt 20:17 37 4:47 22 -1 192:51 23:38
  (5) Simon Westh 20:20 39 4:50   0 192:54 23:38
  (5) Julia Westh 27:27 123 11:57   0 200:01 23:38
  (6) Axel Berglund 19:10 15 4:08 21 -1 212:01 27:46
  (7) Axel Nalbin 20:07 27 4:14 17 -4 232:08 31:22
  (8) Johan Mårtensson 27:55 12 3:53 16 -1 260:03 33:15
  (9) Daniel Brandström 29:21 18 5:53 17 +1 289:24 39:08
  (10) Axel Olsson 58:45 27 16:29 18 +1 348:09 54:47
 
19 36 Järfälla OK 1           350:50 57:28
  (1) Noel Waldenfjord 40:36 15 0:56 15 0 40:36 0:56
  (2) Benjamin Langerak 50:31 44 11:12 31 +16 91:07 7:05
  (3) Anton Silier 33:07 47 7:28 29 -2 124:14 13:55
  (4) Johan Langerak 51:06 34 13:37 31 +2 175:20 22:03
  (5) Hampus Norrby 19:12 19 3:42 28 -3 194:32 25:19
  (5) Albin Kvarnefalk 19:57 32 4:27   0 195:17 25:19
  (5) Arne Kvarnefalk Ej godk.       0   25:19
  (6) Manne Hammarberg 19:15 16 4:13 24 -4 213:47 29:32
  (7) Niklas Svensson 23:47 50 7:54 29 +5 237:34 36:48
  (8) Johan Lundbäck 28:32 18 4:30 24 -5 266:06 39:18
  (9) Erik Bovallius 33:21 34 9:53 22 -2 299:27 49:11
  (10) Oskar Edvardsson 51:23 16 9:07 19 -3 350:50 57:28
 
20 67 Brobyggarna           351:38 58:16
  (1) Hugo Eriksson 44:17 33 4:37 33 0 44:17 4:37
  (2) Truls Lindholm 54:18 54 14:59 49 +16 98:35 14:33
  (3) Simon Dahlberg 31:22 32 5:43 46 -3 129:57 19:38
  (4) Benjamin Näslund 48:23 23 10:54 35 -11 178:20 25:03
  (5) Albin Kårén 19:13 20 3:43 33 -2 197:33 28:20
  (5) Hannes Lindahl 19:16 22 3:46   0 197:36 28:20
  (5) Ingmar Holmer 20:48 46 5:18   0 199:08 28:20
  (6) Björn Johansson 18:46 8 3:44 28 -5 216:19 32:04
  (7) Isac Eriksson 17:51 10 1:58 21 -7 234:10 33:24
  (8) Måns Eriksson 29:14 22 5:12 20 -1 263:24 36:36
  (9) Nils Lundgren 25:42 9 2:14 16 -4 289:06 38:50
  (10) Gustav Frænell 62:32 37 20:16 20 +4 351:38 58:16
 
21 7 OK Roxen 1           356:47 63:25
  (1) Hugo Lillieström 40:17 10 0:37 10 0 40:17 0:37
  (2) Hugo Dalhammer 49:35 41 10:16 26 +16 89:52 5:50
  (3) Joel Karnehed 32:18 42 6:39 22 -4 122:10 11:51
  (4) Pontus Lindblom 57:55 53 20:26 38 +16 180:05 26:48
  (5) Moa Hjort 24:24 91 8:54 37 -1 204:29 35:16
  (5) Sofie Helander 24:30 93 9:00   0 204:35 35:16
  (5) Linn Aldén 24:39 94 9:09   0 204:44 35:16
  (6) Alice Marmelid 20:14 24 5:12 38 +1 224:43 40:28
  (7) Måns Björnskiöld 19:04 19 3:11 35 -3 243:47 43:01
  (8) Malte Eveborn 28:03 14 4:01 29 -6 271:50 45:02
  (9) Josef Helander 34:31 37 11:03 29 0 306:21 56:05
  (10) Jonas Andersson 50:26 13 8:10 21 -8 356:47 63:25
 
22 55 Ronneby OK 1           357:41 64:19
  (1) Alexander Graad 53:41 67 14:01 67 0 53:41 14:01
  (2) Henrik Johannesson 39:30 2 0:11 36 -31 93:11 9:09
  (3) Linus Vernström 31:31 33 5:52 36 0 124:42 14:23
  (4) Mathias Blomster 50:42 33 13:13 32 -4 175:24 22:07
  (5) Matilda Graad 19:43 28 4:13 31 -1 195:07 25:54
  (5) Aron Thorén 20:52 50 5:22   0 196:16 25:54
  (5) Hanna Ring 25:46 106 10:16   0 201:10 25:54
  (6) Fredrik Johansson 21:54 38 6:52 29 -2 217:01 32:46
  (7) Simon Giselsson 17:42 9 1:49 23 -6 234:43 33:57
  (8) Arvid Blomster 28:51 20 4:49 21 -2 263:34 36:46
  (9) Hanna Johannesson 31:05 24 7:37 21 0 294:39 44:23
  (10) Anton Gliveson 63:02 38 20:46 22 +1 357:41 64:19
 
23 46 OK Tor / Katrineholms OK / Ärla IF 1           358:05 64:43
  (1) Albin Larsson 49:09 61 9:29 61 0 49:09 9:29
  (2) Casper Hedar 50:37 45 11:18 51 -10 99:46 15:44
  (3) Karl Lundin 35:01 54 9:22 50 -1 134:47 24:28
  (4) Pontus Bierfeldt 50:07 30 12:38 46 -4 184:54 31:37
  (5) Pablo Magnusson 22:22 70 6:52 44 -2 207:16 38:03
  (5) Ludvig Holmqvist 22:28 71 6:58   0 207:22 38:03
  (6) Ruben Edlund 20:54 32 5:52 42 -2 228:10 43:55
  (7) Joel Magnusson 18:14 14 2:21 40 -2 246:24 45:38
  (8) Melker Lundin 29:35 24 5:33 32 -8 275:59 49:11
  (9) Jesper Hedar 31:31 25 8:03 31 -1 307:30 57:14
  (10) Gustav Jonsson 50:35 14 8:19 23 -8 358:05 64:43
 
24 45 Karlskrona SOK 1           359:24 66:02
  (1) Oscar Johansson 44:59 38 5:19 38 0 44:59 5:19
  (2) Malthe Poulsen 49:14 39 9:55 44 +6 94:13 10:11
  (3) Maxim Omelchenko 30:20 24 4:41 33 -11 124:33 14:14
  (4) Axel Halvarsson 58:16 54 20:47 43 +10 182:49 29:32
  (5) Jakob Wilhelmsson 22:10 68 6:40 39 -4 204:59 35:46
  (5) Erik Hansson 23:01 78 7:31   0 205:50 35:46
  (5) Johanna Wilhelmsson 32:23 149 16:53   0 215:12 35:46
  (6) Anton Törnqvist 20:01 21 4:59 39 0 225:00 40:45
  (7) Lovisa Johansson 21:54 41 6:01 42 +3 246:54 46:08
  (8) Albin Henrysson 29:51 26 5:49 33 -9 276:45 49:57
  (9) Arvid Kronmar 27:23 13 3:55 28 -5 304:08 53:52
  (10) Emil Pettersson 55:16 22 13:00 24 -4 359:24 66:02
 
25 44 IF Thor / OK Rodhen 1           359:41 66:19
  (1) Emil Grehn 40:42 17 1:02 17 0 40:42 1:02
  (2) Hugo Bäsén 48:15 35 8:56 23 +6 88:57 4:55
  (3) Matviy Khotyaintsev 41:22 64 15:43 47 +24 130:19 20:00
  (4) Axel Bergström 52:15 39 14:46 41 -6 182:34 29:17
  (5) David Berglund 24:21 90 8:51 42 +1 206:55 37:42
  (5) Axel Andersson 26:17 108 10:47   0 208:51 37:42
  (6) Viktor Jemth 21:14 35 6:12 41 -1 228:09 43:54
  (7) Aron Hellgren 18:21 16 2:28 41 0 246:30 45:44
  (8) Victor Bylund 31:02 30 7:00 34 -7 277:32 50:44
  (9) Jesper Nyström 34:58 39 11:30 34 0 312:30 62:14
  (10) Erik Hannrup 47:11 9 4:55 25 -9 359:41 66:19
 
26 52 OK Trian 1           360:18 66:56
  (1) Kasperi Reijonen 40:19 11 0:39 11 0 40:19 0:39
  (2) Emil Sevelius 43:57 19 4:38 5 -6 84:16 0:14
  (3) Oskari Reijonen 28:45 11 3:06 5 0 113:01 2:42
  (4) Kristian Salo 51:49 38 14:20 14 +9 164:50 11:33
  (5) Leevi Liukkonen 19:29 23 3:59 12 -2 184:19 15:06
  (5) Eetu Liukkonen 19:32 25 4:02   0 184:22 15:06
  (5) Ville Sevelius 23:21 81 7:51   0 188:11 15:06
  (6) Niilo Melkas 23:39 47 8:37 13 +1 207:58 23:43
  (7) Eelis Johansson 17:22 6 1:29 14 +1 225:20 24:34
  (8) Tobias Ekholm 31:13 32 7:11 14 0 256:33 29:45
  (9) Marcus Kopra 31:31 25 8:03 13 -1 288:04 37:48
  (10) Fredrik Hurmerinta 72:14 57 29:58 26 +13 360:18 66:56
 
27 20 Koovee 1           361:00 67:38
  (1) Antti Lammi 40:46 18 1:06 18 0 40:46 1:06
  (2) Joel Schüle 51:50 50 12:31 34 +16 92:36 8:34
  (3) Samuli Peltola 29:38 18 3:59 23 -11 122:14 11:55
  (4) Vertti Laitinen 50:26 32 12:57 25 +2 172:40 19:23
  (5) Rita Simola 21:02 54 5:32 26 +1 193:42 24:29
  (5) Iiro Pitkänen 21:21 58 5:51   0 194:01 24:29
  (5) Kristian Ketola 29:31 140 14:01   0 202:11 24:29
  (6) Oliver Alajoutsi 21:00 34 5:58 25 -1 214:42 30:27
  (7) Joona Yliaho 20:58 36 5:05 26 +1 235:40 34:54
  (8) Oliver Schüle 42:22 58 18:20 35 +9 278:02 51:14
  (9) Jasper Alajoutsi 28:37 17 5:09 30 -5 306:39 56:23
  (10) Otso Westerlund 54:21 21 12:05 27 -3 361:00 67:38
 
28 18 Hiidenkiertäjät 1           361:14 67:52
  (1) Vesa Lahtinen 46:14 42 6:34 42 0 46:14 6:34
  (2) Juuso Viskari 41:31 8 2:12 15 -27 87:45 3:43
  (3) Wille Laitamäki 28:41 10 3:02 13 -2 116:26 6:07
  (4) Aatu Korja 56:57 47 19:28 27 +14 173:23 20:06
  (5) Florian Fritzén 20:49 48 5:19 27 0 194:12 24:59
  (6) Helmi Jokinen 23:44 49 8:42 30 +3 217:56 33:41
  (7) Jere Kavander 23:25 49 7:32 31 +1 241:21 40:35
  (8) Rasmus Toivanen 31:17 33 7:15 30 -1 272:38 45:50
  (9) Veera Roine 35:10 41 11:42 32 +2 307:48 57:32
  (10) Eemeli Toivanen 53:26 18 11:10 28 -4 361:14 67:52
 
29 43 Hämeenlinnan Suunnistajat 1           361:19 67:57
  (1) Väinö Johansson 40:15 9 0:35 9 0 40:15 0:35
  (2) Matias Lautamäki 54:03 53 14:44 45 +36 94:18 10:16
  (3) Niko Kommio 32:10 41 6:31 44 -1 126:28 16:09
  (4) Ville Laakso 51:35 37 14:06 34 -10 178:03 24:46
  (5) Topias Lautamäki 18:49 13 3:19 32 -2 196:52 27:39
  (5) Ilari Skyttä 27:33 125 12:03   0 205:36 27:39
  (5) Matias Immonen 37:33 152 22:03   0 215:36 27:39
  (6) Viljo Johansson 18:48 11 3:46 26 -6 215:40 31:25
  (7) Jere Kommiot 22:32 43 6:39 30 +4 238:12 37:26
  (8) Antti-Jussi Oksa 27:56 13 3:54 25 -5 266:08 39:20
  (9) Ilka Kivikko 35:58 44 12:30 27 +2 302:06 51:50
  (10) Aleksi Vihelä 59:13 28 16:57 29 +2 361:19 67:57
 
30 65 Moravskoslezsky kraj (MSK) 1           362:04 68:42
  (1) Jan Cienciala 47:02 53 7:22 53 0 47:02 7:22
  (2) Sebastian Filipek 45:57 30 6:38 35 -18 92:59 8:57
  (3) Lenka Poláková 31:52 38 6:13 38 +3 124:51 14:32
  (4) Martin Kova?ík 47:49 21 10:20 25 -13 172:40 19:23
  (5) Marek Haltof 20:11 35 4:41 22 -3 192:51 23:38
  (5) Teresa Mrózek 20:18 38 4:48   0 192:58 23:38
  (6) Jana Liberdová 23:02 41 8:00 27 +5 215:53 31:38
  (7) TomᚠVav?ík 19:50 25 3:57 27 0 235:43 34:57
  (8) Tereza Poláková 33:35 40 9:33 27 0 269:18 42:30
  (9) Lucie Szarzecová 32:27 28 8:59 25 -2 301:45 51:29
  (10) Erik Tuharský 60:19 29 18:03 30 +5 362:04 68:42
 
31 32 Hestra IF / IK Ymer / Vänersborgs SK 1           367:50 74:28
  (1) Emil Karlsson 40:40 16 1:00 16 0 40:40 1:00
  (2) Victor Helgesson 44:37 26 5:18 9 -7 85:17 1:15
  (3) Elsa Lindeblom 37:19 56 11:40 26 +17 122:36 12:17
  (4) Viktor Wassén 46:33 18 9:04 17 -9 169:09 15:52
  (5) Fabian Lundell 19:39 27 4:09 17 0 188:48 19:35
  (5) Tom Weihart 21:01 53 5:31   0 190:10 19:35
  (5) Ida Holsten 37:51 153 22:21   0 207:00 19:35
  (6) Nora Aroneng 21:23 36 6:21 17 0 210:11 25:56
  (7) Emely Weihart 22:23 42 6:30 19 +2 232:34 31:48
  (8) Erik Ingemarsson 30:34 28 6:32 19 0 263:08 36:20
  (9) Lukas Gustafsson 37:14 50 13:46 23 +4 300:22 50:06
  (10) Hugo Håkansson 67:28 53 25:12 31 +8 367:50 74:28
 
32 28 Rastik/Hiisir/Ikaalisten NV/Rasti-Lukko           368:21 74:59
  (1) Teemu Oksanen 40:33 13 0:53 13 0 40:33 0:53
  (2) Roope Ruuhiala 47:14 34 7:55 16 +3 87:47 3:45
  (3) Jasmiina Rantala 29:04 12 3:25 16 0 116:51 6:32
  (4) Pyry Willman 57:14 49 19:45 28 +12 174:05 20:48
  (5) Erik Kesti 20:53 51 5:23 30 +2 194:58 25:45
  (6) Iivari Willman 18:47 9 3:45 23 -7 213:45 29:30
  (7) Joona Nolvi 21:53 40 6:00 25 +2 235:38 34:52
  (8) Valtteri Lahti 35:02 43 11:00 28 +3 270:40 43:52
  (9) Aaro Haikonen 30:03 20 6:35 24 -4 300:43 50:27
  (10) Pietu Jutila 67:38 54 25:22 32 +8 368:21 74:59
 
33 29 Tampereen Pyrintö 2           369:11 75:49
  (1) Leevi Keronen 42:43 25 3:03 25 0 42:43 3:03
  (2) Ossi Mustonen 44:24 23 5:05 13 -12 87:07 3:05
  (3) Juho Nieminen 29:22 13 3:43 14 +1 116:29 6:10
  (4) Tiitus Mustajoki 53:41 42 16:12 18 +4 170:10 16:53
  (5) Otso Tukiainen 21:18 56 5:48 21 +3 191:28 22:15
  (5) Ville Väliharju 21:21 58 5:51   0 191:31 22:15
  (5) Jyry Tukiainen 24:49 96 9:19   0 194:59 22:15
  (6) Joonas Väliharju 19:56 19 4:54 18 -3 211:24 27:09
  (7) Aapo Liponkoski 23:09 46 7:16 22 +4 234:33 33:47
  (8) Olli Mustajoki 30:55 29 6:53 23 +1 265:28 38:40
  (9) Tommi Viilo 36:36 47 13:08 26 +3 302:04 51:48
  (10) Miska Saarnijoki 67:07 52 24:51 33 +7 369:11 75:49
 
34 24 Sävedalens AIK 1           371:53 78:31
  (1) Albin Claesson 42:06 22 2:26 22 0 42:06 2:26
  (2) Carl Josefsson 45:34 29 6:15 14 -8 87:40 3:38
  (3) Casper Skepp 29:27 15 3:48 17 +3 117:07 6:48
  (4) Per Nordholm 60:53 58 23:24 33 +16 178:00 24:43
  (5) Petter Jonsson 21:12 55 5:42 34 +1 199:12 29:59
  (5) Petter Jonsson Ej start       0   29:59
  (6) Nils Grimbeck 19:08 14 4:06 31 -3 218:20 34:05
  (7) Emil Ravakko 23:55 51 8:02 33 +2 242:15 41:29
  (8) Gabriel Öhgren 31:04 31 7:02 31 -2 273:19 46:31
  (9) Rasmus Johansson Fjordside 36:59 48 13:31 33 +2 310:18 60:02
  (10) Johannes Holmgren 61:35 34 19:19 34 +1 371:53 78:31
 
35 22 Angelniemen A/Paimion R/Turun Suunnistajat           376:01 82:39
  (1) Topias Arola 39:46 2 0:06 2 0 39:46 0:06
  (2) klaus Haanpää 52:39 51 13:20 33 +31 92:25 8:23
  (3) Onni Sinervä 30:05 21 4:26 24 -9 122:30 12:11
  (4) Touko Seppä 48:26 24 10:57 22 -2 170:56 17:39
  (5) Lie Haanpää 22:09 67 6:39 24 +2 193:05 23:52
  (5) Aapo Virtanen 24:56 98 9:26   0 195:52 23:52
  (5) eelis Axelin 25:08 99 9:38   0 196:04 23:52
  (6) Nuutti Pirhonen 18:35 7 3:33 19 -5 211:40 27:25
  (7) Toumo Haapala 21:47 39 5:54 20 +1 233:27 32:41
  (8) Antti Reiman 53:13 69 29:11 41 +21 286:40 59:52
  (9) Voima Toumasjukka 32:54 32 9:26 38 -3 319:34 69:18
  (10) Arttu Laaksonen 56:27 24 14:11 35 -3 376:01 82:39
 
36 41 Gävle OK 1           380:01 86:39
  (1) Erik Olsson 46:50 50 7:10 50 0 46:50 7:10
  (2) Mårten Olsson 47:03 32 7:44 39 -11 93:53 9:51
  (3) Nils Ottosson 31:51 37 6:12 42 +3 125:44 15:25
  (4) Felix Silver 52:45 40 15:16 36 -6 178:29 25:12
  (5) Sara Åbom 20:46 45 5:16 35 -1 199:15 30:02
  (5) Isak Berggren 28:14 131 12:44   0 206:43 30:02
  (5) Rasmus Söderberg 28:14 131 12:44   0 206:43 30:02
  (6) Alfred Liljeström 19:53 18 4:51 34 -1 219:08 34:53
  (7) Ebba Ottosson 22:47 44 6:54 32 -2 241:55 41:09
  (8) Klara Larsson 36:59 47 12:57 36 +4 278:54 52:06
  (9) Elvira Silver 39:16 56 15:48 36 0 318:10 67:54
  (10) Emma Hållström 61:51 35 19:35 36 0 380:01 86:39
 
37 33 Linköpings OK 1           382:44 89:22
  (1) Emanuel Herberthson 45:15 39 5:35 39 0 45:15 5:35
  (2) Olof Ljunggren 48:30 36 9:11 38 -1 93:45 9:43
  (3) Gunnar Engström 30:36 25 4:57 32 -6 124:21 14:02
  (4) Sixten Elehed 49:56 28 12:27 30 -2 174:17 21:00
  (5) Axel Gjessing 20:38 43 5:08 29 -1 194:55 25:42
  (5) Wille Larsson 25:40 103 10:10   0 199:57 25:42
  (6) Alexander Lindström 26:03 60 11:01 35 +6 220:58 36:43
  (7) Johan Årbrink 23:16 48 7:23 36 +1 244:14 43:28
  (8) Albin Eronn 37:03 48 13:01 37 +1 281:17 54:29
  (9) Jakob Tomasson 32:30 29 9:02 35 -2 313:47 63:31
  (10) Jonathan Jylltorp 68:57 55 26:41 37 +2 382:44 89:22
 
38 25 Lynx 1           388:59 95:37
  (1) Tuuli Heikkilä 52:05 63 12:25 63 0 52:05 12:25
  (2) Henrik Asklöf 41:23 7 2:04 37 -26 93:28 9:26
  (3) Arttu Peltola 31:54 39 6:15 40 +3 125:22 15:03
  (4) Karim Mbembela 57:45 52 20:16 44 +4 183:07 29:50
  (5) Rasmus Koponen 23:49 85 8:19 43 -1 206:56 37:43
  (5) Markus Maronen 24:12 87 8:42   0 207:19 37:43
  (5) Joonatan Vuorensola 24:18 89 8:48   0 207:25 37:43
  (6) Anton Packalen 18:24 6 3:22 40 -3 225:20 41:05
  (7) Tatu Aaltonen 20:17 29 4:24 39 -1 245:37 44:51
  (8) Matias Maronen 40:06 53 16:04 39 0 285:43 58:55
  (9) Suvi Heikkilä 37:18 51 13:50 39 0 323:01 72:45
  (10) Matias Koponen 65:58 50 23:42 38 -1 388:59 95:37
 
39 48 Markbygdens OK 1           389:07 95:45
  (1) Felix Axelsson 40:03 6 0:23 6 0 40:03 0:23
  (2) Klara Axelsson 49:24 40 10:05 24 +18 89:27 5:25
  (3) Olle Bergstedt 41:32 65 15:53 48 +24 130:59 20:40
  (4) Olle Sörqvist 51:22 35 13:53 40 -8 182:21 29:04
  (5) Anton Blomqvist 22:05 66 6:35 36 -4 204:26 35:13
  (6) Erika Åkesson 20:16 25 5:14 37 +1 224:42 40:27
  (7) Lisa Åkesson 20:50 34 4:57 38 +1 245:32 44:46
  (8) Axel Åkesson 42:41 59 18:39 42 +4 288:13 61:25
  (9) Hugo Lom 37:34 53 14:06 42 0 325:47 75:31
  (10) Petter Bergstedt 63:20 39 21:04 39 -3 389:07 95:45
 
40 17 Frölunda/Göteborg-Majorna/Uven           389:10 95:48
  (1) Martin Lamm 48:14 56 8:34 56 0 48:14 8:34
  (2) Johan Olson 42:34 14 3:15 29 -27 90:48 6:46
  (3) Arvid Aronsson 32:04 40 6:25 27 -2 122:52 12:33
  (4) Axel Blom 55:46 45 18:17 37 +10 178:38 25:21
  (5) Edvin Borne 26:36 111 11:06 40 +3 205:14 36:01
  (5) Zebastian Arfwedson 26:48 114 11:18   0 205:26 36:01
  (6) Marcus Lamm 19:00 13 3:58 36 -4 224:14 39:59
  (7) Elias Nordberg 20:07 27 4:14 37 +1 244:21 43:35
  (8) Kalle Lundgren 43:56 60 19:54 43 +6 288:17 61:29
  (9) Simon Nordberg 37:27 52 13:59 41 -2 325:44 75:28
  (10) Felix Falk 63:26 40 21:10 40 -1 389:10 95:48
 
41 38 FK Friskus-Varberg / OK Nackhe 1           390:49 97:27
  (1) Fredrik Johansson 46:16 43 6:36 43 0 46:16 6:36
  (2) Tim Johansson 51:03 47 11:44 48 +5 97:19 13:17
  (3) Elvira Wildheim 37:41 57 12:02 51 +3 135:00 24:41
  (4) Olle Josarp 45:15 14 7:46 39 -12 180:15 26:58
  (5) Maja Karmstig 25:26 101 9:56 41 +2 205:41 36:28
  (5) Emma Eliasson 26:50 116 11:20   0 207:05 36:28
  (5) Melwin Wildheim 44:32 158 29:02   0 224:47 36:28
  (6) Hanna Carlqvist 23:14 44 8:12 43 +2 228:55 44:40
  (7) Alex Johansson 20:37 32 4:44 43 0 249:32 48:46
  (8) Elsa Ericsson 50:08 66 26:06 45 +2 299:40 72:52
  (9) Noah Bechtel 33:43 35 10:15 44 -1 333:23 83:07
  (10) Martin Skyggesson 57:26 26 15:10 41 -3 390:49 97:27
 
42 56 Finspång/Skogspojkarna/Tjalve           391:19 97:57
  (1) Johan Lindman 46:03 40 6:23 40 0 46:03 6:23
  (2) Johan Wehlin 48:31 37 9:12 46 +6 94:34 10:32
  (3) Thorsten Svensson 30:00 20 4:21 34 -12 124:34 14:15
  (4) Eric Jehrlander 58:36 56 21:07 45 +11 183:10 29:53
  (5) Rikard Hellgren 21:21 58 5:51 38 -7 204:31 35:18
  (5) Alice Johansson 21:33 63 6:03   0 204:43 35:18
  (6) Sara Wänström 27:25 64 12:23 46 +8 231:56 47:41
  (7) Jensine Svensson 24:08 52 8:15 45 -1 256:04 55:18
  (8) Oscar Prytz 26:42 7 2:40 38 -7 282:46 55:58
  (9) Assar Johansson 35:46 43 12:18 37 -1 318:32 68:16
  (10) Jesper Karlsson 72:47 58 30:31 42 +5 391:19 97:57
 
43 47 Lunds OK 1           398:45 105:23
  (1) Povel Hedberg 46:57 52 7:17 52 0 46:57 7:17
  (2) Daniel Hellberg 63:00 61 23:41 59 +7 109:57 25:55
  (3) Erik Jönsson 40:48 63 15:09 62 +3 150:45 40:26
  (4) Allan Hedberg 54:56 44 17:27 60 -2 205:41 52:24
  (5) Elin Hugosson 22:44 74 7:14 58 -2 228:25 59:12
  (5) Ludvig Zaar 26:02 107 10:32   0 231:43 59:12
  (6) Johan Vinblad 23:42 48 8:40 58 0 252:07 67:52
  (7) Felix Gustafsson 19:40 24 3:47 54 -4 271:47 71:01
  (8) Carl Ås 32:50 37 8:48 49 -5 304:37 77:49
  (9) Loke Hedberg 30:40 22 7:12 45 -4 335:17 85:01
  (10) Erik Vinblad 63:28 41 21:12 43 -2 398:45 105:23
 
44 59 Sundbybergs IK 1           402:17 108:55
  (1) Kristoffer Tengroth 44:32 35 4:52 35 0 44:32 4:52
  (2) Rasmus Kihl 55:46 57 16:27 52 +17 100:18 16:16
  (3) Matilda Lindh 39:19 61 13:40 52 0 139:37 29:18
  (4) Niklas Carlsson 49:54 27 12:25 50 -2 189:31 36:14
  (5) Maja Falk 30:25 144 14:55 51 +1 219:56 50:43
  (6) Tuva Falk 27:51 65 12:49 54 +3 247:47 63:32
  (7) Sigrid Carlsson 23:10 47 7:17 52 -2 270:57 70:11
  (8) Kajsa Bogren 33:42 41 9:40 50 -2 304:39 77:51
  (9) Tobias Abrahamsson 30:39 21 7:11 46 -4 335:18 85:02
  (10) Christian Lindh 66:59 51 24:43 44 -2 402:17 108:55
 
45 64 Lerum/Landehof/Skogshjortarna/Sjövalla           402:26 109:04
  (1) Samuel Pihlström 53:28 64 13:48 64 0 53:28 13:48
  (2) Otto Stuhlhofer 40:39 4 1:20 41 -23 94:07 10:05
  (3) Jakob Gunnarsson 31:32 34 5:53 41 0 125:39 15:20
  (4) Emil Axelsson 57:04 48 19:35 42 +1 182:43 29:26
  (5) Rebecka Pihlström 25:42 105 10:12 45 +3 208:25 39:12
  (5) Johanna Fredrixon 31:18 147 15:48   0 214:01 39:12
  (6) Albin Nyqvist 20:52 31 5:50 44 -1 229:17 45:02
  (7) Arvid Öhrvall 27:15 61 11:22 46 +2 256:32 55:46
  (8) Lukas Larsson 29:26 23 5:24 40 -6 285:58 59:10
  (9) Felix Drejmo 37:46 54 14:18 40 0 323:44 73:28
  (10) Edvin Ljungberg 78:42 61 36:26 45 +5 402:26 109:04
 
46 63 Örebro Läns OF 1           406:00 112:38
  (1) Valter Pettersson 43:40 30 4:00 30 0 43:40 4:00
  (2) Simon Björklund 50:27 43 11:08 41 +11 94:07 10:05
  (3) Linus Malm 30:54 28 5:15 39 -2 125:01 14:42
  (4) Filip Örn 74:03 65 36:34 55 +16 199:04 45:47
  (5) Claes Bäckström 22:40 73 7:10 54 -1 221:44 52:31
  (5) Jonatan Kraft 28:13 130 12:43   0 227:17 52:31
  (5) Johan Thuresson 31:52 148 16:22   0 230:56 52:31
  (6) Gustav Askroth 24:16 54 9:14 51 -3 246:00 61:45
  (7) Henrik Franzén 17:51 10 1:58 48 -3 263:51 63:05
  (8) Arvid Eriksson 32:47 36 8:45 44 -4 296:38 69:50
  (9) Nils Kylborn 33:00 33 9:32 43 -1 329:38 79:22
  (10) Johannes Green 76:22 60 34:06 48 +3 406:00 112:38
 
47 27 IFK Mora OK / Leksands OK 1           406:25 113:03
  (1) Viktor Berg 48:35 59 8:55 59 0 48:35 8:55
  (2) Wilmer Brodén 55:15 55 15:56 54 -5 103:50 19:48
  (3) Albin Gezelius 38:00 58 12:21 56 +2 141:50 31:31
  (4) Gustav Björklund 57:17 50 19:48 56 0 199:07 45:50
  (5) Sebastian Åkärbjär 21:42 64 6:12 53 -3 220:49 51:36
  (5) Markus Halvarsson Ej start       0   51:36
  (6) Klockar-Eskil Nääs 22:47 40 7:45 49 -4 243:36 59:21
  (7) Ludwig Englund 24:43 54 8:50 50 +1 268:19 67:33
  (8) Fredrik Junevik 33:50 42 9:48 48 -2 302:09 75:21
  (9) Simon Karlsson Holmer 39:32 57 16:04 48 0 341:41 91:25
  (10) Filip Brodén 64:44 49 22:28 56 -1 406:25 113:03
 
48 31 Västerås SOK 1           406:45 113:23
  (1) Alfred Lönn 46:52 51 7:12 51 0 46:52 7:12
  (2) Fredrik Hamrefors 43:18 18 3:59 27 -24 90:10 6:08
  (3) Kalle Åkerman Sjöström 34:07 51 8:28 30 +3 124:17 13:58
  (4) Sixten Törnqvist 60:58 59 23:29 47 +17 185:15 31:58
  (5) Simon Svensson 25:09 100 9:39 46 -1 210:24 41:11
  (5) Sixten Slagbrand 25:41 104 10:11   0 210:56 41:11
  (5) Albin Åkerström 27:34 126 12:04   0 212:49 41:11
  (6) Lucas Ahlström 21:28 37 6:26 45 -1 231:52 47:37
  (7) Martin Sandqvist 20:53 35 5:00 44 -1 252:45 51:59
  (8) Noa Sjöstrand 48:51 65 24:49 47 +3 301:36 74:48
  (9) Emil Ahlström 42:46 62 19:18 49 +2 344:22 94:06
  (10) Henrik Hamrefors 62:23 36 20:07 49 -1 406:45 113:23
 
49 53 Göingarna/Vilse 87/Tormestorp           411:20 117:58
  (1) Fritjof Axelsson 53:38 65 13:58 65 0 53:38 13:58
  (2) Gustav Åman 55:30 56 16:11 55 -10 109:08 25:06
  (3) Edvin Selin 33:28 48 7:49 58 +3 142:36 32:17
  (4) Hilda Axelsson 63:34 62 26:05 61 +3 206:10 52:53
  (5) Hjalmar Axelsson 22:02 65 6:32 56 -5 228:12 58:59
  (5) Johanna Nilsson 22:14 69 6:44   0 228:24 58:59
  (6) Wilmer Selin 23:36 46 8:34 57 +1 251:48 67:33
  (7) Svante Selin 19:31 23 3:38 53 -4 271:19 70:33
  (8) Ebba Söderlund 36:11 46 12:09 51 -2 307:30 80:42
  (9) Nellie Henriksson 39:37 58 16:09 50 -1 347:07 96:51
  (10) Melker Larsson 64:13 44 21:57 51 -1 411:20 117:58
 
50 34 OK Tranan 1           411:40 118:18
  (1) Hugo Setthagen 46:44 47 7:04 47 0 46:44 7:04
  (2) Gustav Ohlin 53:36 52 14:17 53 +6 100:20 16:18
  (3) Klas Johansson 31:35 35 5:56 49 -4 131:55 21:36
  (4) Lisa Johansson 58:32 55 21:03 52 +3 190:27 37:10
  (5) Lisa Östensson 24:42 95 9:12 49 -3 215:09 45:56
  (5) Sara Ohlin 30:07 142 14:37   0 220:34 45:56
  (6) Sofia Elverlind 30:49 68 15:47 50 +1 245:58 61:43
  (7) Malin Nilsson 27:07 59 11:14 55 +5 273:05 72:19
  (8) Julia Elverlind 41:57 57 17:55 55 0 315:02 88:14
  (9) Maja Kindlund 32:35 30 9:07 51 -4 347:37 97:21
  (10) Gustav Östensson 64:03 43 21:47 50 -1 411:40 118:18
 
51 14 Hällen/Måsen/Södertälje-N. 1           411:51 118:29
  (1) Simon Larsson 39:40 1 0:00 1 0 39:40 0:00
  (2) Oskar Källman 72:54 65 33:35 62 +61 112:34 28:32
  (3) Hugo Kindborn 28:18 9 2:39 54 -8 140:52 30:33
  (4) David Borg 51:25 36 13:56 53 -1 192:17 39:00
  (5) Gustav Norberg 28:12 129 12:42 52 -1 220:29 51:16
  (5) Viktor Löfgren 28:20 133 12:50   0 220:37 51:16
  (5) Alexander Ahlsén 28:20 133 12:50   0 220:37 51:16
  (6) Erik Månsson 25:40 58 10:38 52 0 246:09 61:54
  (7) Klara Borg 20:35 31 4:42 49 -3 266:44 65:58
  (8) Tobias Sjöstedt 40:49 55 16:47 52 +3 307:33 80:45
  (9) Elsa Linder 43:29 63 20:01 54 +2 351:02 100:46
  (10) Christoffer Ahlsén 60:49 33 18:33 47 -3 411:51 118:29
 
52 35 Lounais-Hämeen Rasti 1           413:46 120:24
  (1) Akseli Julkunen 40:05 7 0:25 7 0 40:05 0:25
  (2) Matias Rokka 69:11 64 29:52 56 +49 109:16 25:14
  (3) Elmeri Syrjälä 31:43 36 6:04 55 -1 140:59 30:40
  (4) Niilo Syrjälä 49:09 26 11:40 51 -4 190:08 36:51
  (5) Thomas Saarela 22:28 71 6:58 47 -4 212:36 43:23
  (5) Aamos Laavainen 30:47 145 15:17   0 220:55 43:23
  (5) Tyko Suomi 38:32 154 23:02   0 228:40 43:23
  (6) Tuomas Rokka 30:10 67 15:08 48 +1 242:46 58:31
  (7) Venni Silmälä 31:06 70 15:13 56 +8 273:52 73:06
  (8) Benjamin Saarela 35:32 44 11:30 53 -3 309:24 82:36
  (9) Jussi Mattila 39:40 59 16:12 52 -1 349:04 98:48
  (10) Vili Silmälä 64:42 48 22:26 55 0 413:46 120:24
 
53 68 Tumba-Mälarhöjden OK 1           416:13 122:51
  (1) Alexander Käll 56:07 68 16:27 68 0 56:07 16:27
  (2) Ellinor Östervall 68:00 63 28:41 65 -3 124:07 40:05
  (3) Emma Persson 33:33 49 7:54 63 -2 157:40 47:21
  (4) Johan Giberg 47:30 19 10:01 58 -5 205:10 51:53
  (5) Ebba Kolmodin 22:50 76 7:20 55 -3 228:00 58:47
  (5) Siri Rosengren 26:43 113 11:13   0 231:53 58:47
  (5) Emelie Lilja 27:31 124 12:01   0 232:41 58:47
  (6) Ludvig Lange 20:16 25 5:14 55 0 248:16 64:01
  (7) Kim Örnberg 30:07 69 14:14 58 +3 278:23 77:37
  (8) Ebba Adebrant 38:26 52 14:24 58 0 316:49 90:01
  (9) Elias Adebrant 35:03 40 11:35 55 -3 351:52 101:36
  (10) Lukas Brodin 64:21 46 22:05 53 -2 416:13 122:51
 
54 50 OK Njudung 1           420:04 126:42
  (1) Albin Toll 47:46 55 8:06 55 0 47:46 8:06
  (2) Eric Löfqvist 61:32 59 22:13 58 +3 109:18 25:16
  (3) Karl Petersén 31:21 31 5:42 53 -5 140:39 30:20
  (4) Melker Elofsson 64:53 63 27:24 59 +6 205:32 52:15
  (5) Alexander Gustavsson 22:48 75 7:18 57 -2 228:20 59:07
  (5) Ellen Toll 23:10 80 7:40   0 228:42 59:07
  (5) Filip Jennerstrand 36:41 151 21:11   0 242:13 59:07
  (6) Isak Fransson 23:12 43 8:10 56 -1 251:32 67:17
  (7) Elin Jennerstrand 27:07 59 11:14 59 +3 278:39 77:53
  (8) Oscar Hultgren 37:56 50 13:54 57 -2 316:35 89:47
  (9) Amanda Karmetun 33:47 36 10:19 53 -4 350:22 100:06
  (10) Edvin Schiller 69:42 56 27:26 57 +1 420:04 126:42
 
55 42 Hjärnarp/Boken/Helsingb./Örkelljunga           424:17 130:55
  (1) Albin Kronkvist 46:12 41 6:32 41 0 46:12 6:32
  (2) Simon Harden 42:01 11 2:42 18 -23 88:13 4:11
  (3) Agust Kronkvist 38:52 60 13:13 45 +27 127:05 16:46
  (4) Simon Olsson 60:47 57 23:18 49 +4 187:52 34:35
  (5) Oscar Ragnarsson 28:33 137 13:03 50 +1 216:25 47:12
  (6) Robin Carlstedt 40:35 71 25:33 60 +10 257:00 72:45
  (7) Erik Albinsson 25:37 57 9:44 60 0 282:37 81:51
  (8) Tobias Carlstedt 44:39 62 20:37 59 -1 327:16 100:28
  (9) Jacob Moberg 32:45 31 9:17 57 -2 360:01 109:45
  (10) Axel Orrhede 64:16 45 22:00 52 -2 424:17 130:55
 
56 30 OK Löftan 1           433:34 140:12
  (1) Jesper Johansson 46:39 45 6:59 45 0 46:39 6:59
  (2) Adrian Vartia 44:20 22 5:01 30 -15 90:59 6:57
  (3) Victor Hansson 34:57 53 9:18 43 +13 125:56 15:37
  (4) Filip Svensson 61:54 61 24:25 48 +5 187:50 34:33
  (5) Gustav Andersson 27:05 119 11:35 48 0 214:55 45:42
  (5) Albin Paulsson 27:12 120 11:42   0 215:02 45:42
  (5) Axel Eriksson Ej start       0   45:42
  (6) Simon Corneliusson 20:26 28 5:24 47 -1 235:21 51:06
  (7) Daniel Glimtén 27:58 64 12:05 47 0 263:19 62:33
  (8) Jakob Moberg 37:11 49 13:09 46 -1 300:30 73:42
  (9) Tobias Johansson 41:00 60 17:32 47 +1 341:30 91:14
  (10) Alice Hultin 92:04 67 49:48 61 +9 433:34 140:12
 
57 69 Värmlands OF 1           450:42 157:20
  (1) Lukas Katvala 47:02 53 7:22 53 0 47:02 7:22
  (2) Erik Eriksson 62:15 60 22:56 57 +4 109:17 25:15
  (3) Tim Dalheimer 32:58 45 7:19 57 0 142:15 31:56
  (4) Rasmus Pettersson 61:22 60 23:53 57 0 203:37 50:20
  (5) Edvard Pelander 24:51 97 9:21 59 +2 228:28 59:15
  (6) Ellen Pelander 23:48 51 8:46 59 0 252:16 68:01
  (7) Arvid Johansson 25:24 56 9:31 57 -2 277:40 76:54
  (8) Alexander Jansson 33:30 39 9:28 54 -3 311:10 84:22
  (9) Marcus Nylén 48:05 65 24:37 56 +2 359:15 108:59
  (10) Anton Holm 91:27 66 49:11 60 +1 450:42 157:20
 
58 37 Espoon Suunta 2           486:39 193:17
  (1) Olli Tiainen 61:21 69 21:41 69 0 61:21 21:41
  (2) Daniel Rautio 79:08 67 39:49 67 -2 140:29 56:27
  (3) Otso Pajuoja 39:36 62 13:57 66 -1 180:05 69:46
  (4) Oskar Haapala 81:13 66 43:44 63 -3 261:18 108:01
  (5) Andreas Kärkkäinen 26:38 112 11:08 62 -1 287:56 118:43
  (5) Juho Noponen 26:52 117 11:22   0 288:10 118:43
  (5) Lukas Teuri 26:56 118 11:26   0 288:14 118:43
  (6) Luukas Karelo 31:13 69 16:11 64 +2 319:09 134:54
  (7) Markus Määttänen 27:31 62 11:38 64 0 346:40 145:54
  (8) Oskari Penttinen 38:24 51 14:22 61 -2 385:04 158:16
  (9) Jussi Raasakka 37:06 49 13:38 59 -3 422:10 171:54
  (10) Elias Tikkanen 64:29 47 22:13 54 -1 486:39 193:17
 
59 40 Gamleby OK / Västerviks OK 1           487:33 194:11
  (1) Loke Östangård 42:18 23 2:38 23 0 42:18 2:38
  (2) Oscar Lang 77:06 66 37:47 63 +40 119:24 35:22
  (3) Isak Liljeholm 38:21 59 12:42 64 +1 157:45 47:26
  (4) Jenny Jakobsson 105:53 69 68:24 65 +1 263:38 110:21
  (5) Tove Vallerius 26:21 109 10:51 64 -1 289:59 120:46
  (5) Tuva Östangård 26:32 110 11:02   0 290:10 120:46
  (5) Hanna Stalebrant 31:10 146 15:40   0 294:48 120:46
  (6) Hanna Öberg 26:16 61 11:14 63 -1 316:15 132:00
  (7) Fabian Vallerius 28:05 65 12:12 63 0 344:20 143:34
  (8) Eira Hertin 40:43 54 16:41 62 -2 385:03 158:15
  (9) Oliver Vallerius 41:46 61 18:18 60 -1 426:49 176:33
  (10) Aron Östangård 60:44 32 18:28 46 -1 487:33 194:11
 
60 66 NAIS Orienteringsklubb 1           489:16 195:54
  (1) Viktor Waernqvist 46:40 46 7:00 46 0 46:40 7:00
  (2) Gustav Träff 63:21 62 24:02 60 +14 110:01 25:59
  (3) Erik Wikström 35:48 55 10:09 60 0 145:49 35:30
  (4) Josefin Bovellan 86:31 67 49:02 62 +2 232:20 79:03
  (5) Amanda Wärn 45:17 159 29:47 61 -1 277:37 108:24
  (6) Ida Waernqvist 26:29 62 11:27 61 0 304:06 119:51
  (7) Emilia Samuelsson 28:07 67 12:14 61 0 332:13 131:27
  (8) Ludvig Classon 40:56 56 16:54 60 -1 373:09 146:21
  (9) Linnea Samuelsson 36:00 45 12:32 58 -2 409:09 158:53
  (10) Linus Classon 80:07 62 37:51 58 +2 489:16 195:54
 
61 58 Gustavsbergs OK 1           559:48 266:26
  (1) Simon Frisk 40:01 4 0:21 4 0 40:01 0:21
  (2) Tilda Bellander 80:09 68 40:50 64 +60 120:10 36:08
  (3) Emma Bellander 45:23 66 19:44 65 +1 165:33 55:14
  (4) Malin Strandberg 96:05 68 58:36 64 -1 261:38 108:21
  (5) Lucas Alzén 27:24 122 11:54 63 -1 289:02 119:49
  (5) Rasmus Lindblom 28:24 135 12:54   0 290:02 119:49
  (6) Lukas Malmström 24:22 55 9:20 62 -1 313:24 129:09
  (7) Terje Stormo 28:06 66 12:13 62 0 341:30 140:44
  (8) Johanna Laurin 66:06 70 42:04 63 +1 407:36 180:48
  (9) Tiger Landén 65:04 67 41:36 61 -2 472:40 222:24
  (10) Johanna Pettersson 87:08 64 44:52 59 0 559:48 266:26
 
  11 Trollhättans SOK 1           Ej godk.  
  (1) Eskil Tryggö 79:02 70 39:22 70 0 79:02 39:22
  (2) Linus Kristiansson 45:32 28 6:13 66 -4 124:34 40:32
  (3) Eric Berlin Ej godk.            
  (4) Anders Björklund 47:56 22 10:27     202:57  
  (5) Hugo Mandinger 19:08 17 3:38     32:06  
  (5) Olle Melén 20:07 34 4:37     33:05  
  (6) Joar Tryggö 18:10 3 3:08     50:16  
  (7) Oscar Karlsson 21:28 37 5:35     71:44  
  (8) Arvid Björk 26:49 9 2:47     98:33  
  (9) Filip Johansson 27:55 14 4:27     126:28  
  (10) Elias Bäcklund Ekvall 73:43 59 31:27     200:11  
 
  15 Kangasala SK 1           Ej godk.  
  (1) Kimmo Kontio 48:16 57 8:36 57 0 48:16 8:36
  (2) Erik Ahola 46:21 31 7:02 47 -10 94:37 10:35
  (3) Vili Olkkonen 29:36 17 3:57 28 -19 124:13 13:54
  (4) Jeremias Joutsensaari 45:57 16 8:28 18 -10 170:10 16:53
  (5) Nuutti Vennelä Ej godk.            
  (5) Leevi Niemelä 41:25 157 25:55     211:35  
  (5) Leevi Niemelä Ej start            
  (6) Juho Leonsaari 32:08 70 17:06     224:01  
  (7) Katri Kontio 19:51 26 3:58     90:45  
  (8) Topias Ahola 29:35 24 5:33     120:20  
  (9) Matti Hakola 37:46 54 14:18     158:06  
  (10) Vilhelm Toivonen 94:41 69 52:25     252:47  
 
  16 Nyköpings OK 1           Ej godk.  
  (1) William Nilsson 40:46 18 1:06 18 0 40:46 1:06
  (2) Philip Carlsson Ej godk.            
  (3) Edvin Hellsten 31:11 30 5:32     125:03  
  (4) Carl Carlsson 43:56 13 6:27        
  (5) Andreas Holmqvist 23:02 79 7:32        
  (5) Emil Clashammar 36:38 150 21:08        
  (5) Emanuel Eriksson 49:36 162 34:06        
  (6) Oscar Ekenborg 20:04 23 5:02        
  (7) Odin Ek 19:05 20 3:12        
  (8) Kasper Lagerström 53:01 68 28:59     33:03  
  (9) Axel Lindgren 44:38 64 21:10     77:41  
  (10) Ludvig Ek 63:46 42 21:30     141:27  
 
  19 OK Kåre 1           Ej godk.  
  (1) Martin Mörsell 42:57 29 3:17 29 0 42:57 3:17
  (2) Johannes Öhgren 47:13 33 7:54 27 -2 90:10 6:08
  (3) John Granath 34:26 52 8:47 35 +8 124:36 14:17
  (4) Isac von Krusenstierna 37:29 1 0:00 11 -24 162:05 8:48
  (5) Olle Ringi 19:14 21 3:44 11 0 181:19 12:06
  (5) Emilia Johnsson 23:29 83 7:59   0 185:34 12:06
  (5) Jakob Widelund 26:48 114 11:18   0 188:53 12:06
  (6) Martin Danielsson 23:54 52 8:52 11 0 205:13 20:58
  (7) Markus Melén 19:24 22 3:31 12 +1 224:37 23:51
  (8) Christoffer Lindgren 28:24 17 4:22 13 +1 253:01 26:13
  (9) Viktor Wallin Ej godk.            
  (10) Gustav Öhgren 60:43 31 18:27     347:17  
 
  23 OK Linné 1           Ej godk.  
  (1) Karl Grywenz 48:42 60 9:02 60 0 48:42 9:02
  (2) Arvid Roos 45:20 27 6:01 40 -20 94:02 10:00
  (3) Emil Boström 30:18 23 4:39 31 -9 124:20 14:01
  (4) William Ernlund 46:25 17 8:56 21 -10 170:45 17:28
  (5) Viktor Boström 20:35 42 5:05 20 -1 191:20 22:07
  (5) Hugo Nylund 20:53 51 5:23   0 191:38 22:07
  (6) Pontus Gustafsson 27:15 63 12:13 32 +12 218:35 34:20
  (7) Elliot Angelsiöö 25:05 55 9:12 34 +2 243:40 42:54
  (8) Filip Elihn Ej godk.            
  (9) Pelle Nilsson 36:10 46 12:42     313:44  
  (10) Oliver Angelsiöö 92:04 67 49:48     338:22  
 
  39 FK Herkules / IFK Göteborg 1           Ej godk.  
  (1) Jonas Lauri 48:22 58 8:42 58 0 48:22 8:42
  (2) Axel Forsman 50:38 46 11:19 50 -8 99:00 14:58
  (3) Olivia Asp 47:57 67 22:18 61 +11 146:57 36:38
  (4) William Jörnelius Ej godk.            
  (5) Thea Fagerström 21:22 61 5:52     226:14  
  (5) Elias Lauri 39:32 155 24:02     244:24  
  (5) Max Emil Ekenstråle Ej start            
  (6) Anton Kastrup 24:44 56 9:42     110:50  
  (7) Tom Axel Ekenstråle 31:46 71 15:53     142:36  
  (8) Emrik Lind 50:21 67 26:19     192:57  
  (9) Viktor Le Claire Ej godk.            
  (10) Mattias Lauri 91:26 65 49:10     313:08  
 
  54 Rasti 88 1           Ej godk.  
  (1) Anu Saarinen Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Vesa Nokka 48:41 38 9:22     104:55  
  (3) Kalle Hirvilammi Ej godk.            
  (4) Juho Mäki 69:16 64 31:47        
  (5) Niklas Salonen 27:42 127 12:12        
  (5) Emilia Välimaa 28:40 138 13:10        
  (5) Niklas Salonen Ej start            
  (6) Anna Jasu 25:45 59 10:43        
  (7) Sini Saarinen 27:53 63 12:00        
  (8) Arttu Korpela 35:42 45 11:40        
  (9) Aleksi Välimaa 35:43 42 12:15        
  (10) Atte Nokka 60:40 30 18:24        
 
  57 Skånes OF 1           Ej godk.  
  (1) Oskar Modig 53:40 66 14:00 66 0 53:40 14:00
  (2) Melker Andersson 57:57 58 18:38 61 -5 111:37 27:35
  (3) Viggo Johansson 33:58 50 8:19 59 -2 145:35 35:16
  (4) Ludvig Hallabro 52:54 41 15:25 54 -5 198:29 45:12
  (5) Casper Turesson 30:12 143 14:42 60 +6 228:41 59:28
  (6) Albin Weiden 18:58 12 3:56 53 -7 247:39 63:24
  (7) Gustav Andersson 22:53 45 7:00 51 -2 270:32 69:46
  (8) Julius Puke 44:30 61 20:28 55 +4 315:02 88:14
  (9) Oscar Ehrnborn Ej godk.            
  (10) Samuel Låstbomt 82:32 63 40:16     449:59  
 
  60 Tolered-Utby Ol-klubb 1           Ej godk.  
  (1) Elias Ljungqvist 40:30 12 0:50 12 0 40:30 0:50
  (2) William Colliander Ej godk.            
  (3) Linn Mauritzson 48:10 69 22:31     160:41  
  (4) Gustav Merlander Ej godk.            
  (5) Mina Shabbaki 46:31 160 31:01     60:54  
  (5) Rasmus Eriksson 46:34 161 31:04     60:57  
  (6) Jakob Lundberg 27:59 66 12:57        
  (7) Albin Liljenvall 24:41 53 8:48     15:26  
  (8) Samuel Ljungqvist 45:39 64 21:37     61:05  
  (9) Siri Larsen 53:55 66 30:27     115:00  
  (10) Frida Andersson Ej godk.            
 
  62 Täby OK / Avesta OK / Söders-Tyresö 1           Ej godk.  
  (1) Anton Hänström 51:02 62 11:22 62 0 51:02 11:22
  (2) Fredrik Hansson Ej godk.            
  (3) Marcus Ekman 48:03 68 22:24     157:41  
  (4) Elias Röstin 54:30 43 17:01        
  (5) Noa Berglund 28:29 136 12:59     5:18  
  (5) Matilda Ekman 29:37 141 14:07     6:26  
  (6) Gustaf Hofstedt 24:12 53 9:10     29:30  
  (7) Fredrika Nordquist 28:22 68 12:29     57:52  
  (8) Rebecka Haraldsson 44:51 63 20:49     102:43  
  (9) Ida Hänström Ej godk.            
  (10) Julia Wanner Ej godk.            
 


Skapad 2016-08-06 11:14:55 med OLA version 5.3.0-23